Bardzo popularny w niekonwencjonalnych, nowoczesnych metodach nauczania jest pogląd, że dzieci powinny uczyć się języka obcego w podobny sposób jak języka ojczystego – co to oznacza?
JAK DZIECI CHŁONĄ JĘZYK
Ważne jest, aby szkoła językowa zapewniała odpowiednie środowisko dla przyswajania języka. Amerykański lingwista, profesor Stephen Krashen już w latach 80. wskazał na zasadniczą różnicę między “uczeniem się” języka obcego, a tzw. “przyswajaniem języka”. Pierwsza metoda opiera się głównie na teorii języka, co wielu z nas zna z własnych doświadczeń w szkole i na kursach tradycyjnych, druga zaś – skupia się przede wszystkim na ekspozycji na język, osłuchaniu z nim, zanurzeniu, zaciekawieniu zaistniałą sytuacją, pełnym uczestnictwem. Badania Krashena dowodzą, że przyswajanie pomaga uczniowi nauczyć się drugiego języka zdecydowanie szybciej niż poprzez zapamiętywanie struktur gramatycznych i teorii, a kluczowy jest też fakt, że odbywa się to przy znacznym zredukowaniu stresu!
NAJSZYBSZA DROGA DO KOMUNIKACJI
Podczas nauki nowego języka zachodzą dokładnie te same mechanizmy, które dzieci mają już za sobą w języku polskim. Jest to proces, który można podzielić na fazy:
1. Produkcja wstępna (powtarzanie pierwszych dźwięków)
2. Wczesna produkcja (pojedyncze słowa i proste zdania)
3. Pojawienie się mowy (zdania składające się w logiczną całość)
4. Biegłość pośrednia (zrozumiała komunikacja)
5. Zaawansowana płynność
Etapy te zajmują najwięcej czasu w przypadku pierwszego języka. Z każdym kolejnym dziecko lub dorosły ma większą łatwość w pokonywaniu poszczególnych kroków.
ANGAŻUJĄCA NAUKA
W przypadku nauki, która wszechstronnie angażuje dziecko już po kilku zajęciach pojawia się u niego zdolność do składania logicznych zdań, czyli bardzo szybko i skutecznie zachodzi wczesna produkcja i pojawia się właściwa mowa. Po 4 miesiącach regularnego Kursu Metodą AYA dzieci osiągają umiejętność całkowicie zrozumiałej komunikacji, czyli tak zwaną biegłość pośrednią. Najważniejsze jest to, że dzieci są otoczone językiem obcym, a nie tłumaczeniem z języka ojczystego na język obcy. Ten sposób określa się terminem „zanurzanie w języku”. Dzięki zanurzeniu w języku dzieci szybciej dochodzą do płynności, mówią bardziej złożonymi zdaniami i nie boją się wyrażać myśli i pomysłów w języku angielskim. Niezwykle pomocna w dojściu do tego etapu i dalszego rozwoju jest integracja z rówieśnikami. Dlatego tak ważne jest, aby zajęcia zawsze odbywały się w małych, komfortowych grupach.
KURSY JĘZYK ANGIELSKI METODĄ AYA W GDAŃSKU, GDYNI, WEJHEROWIE I ŁODZI
Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko uczyło się języka angielskiego tak jak jest dla niego naturalnie, czas najwyższy oddać je w ręce Animatorów Językowych na kursie Metodą AYA. Już teraz zacznie ćwiczyć biegłość w języku!
© AYA FLOW Language Center Sp. z o.o.